Buy Prepackaged Only if You Need It

 

Unless you have a coupon or the item is on sale, buying prepackaged, sliced, or washed products comes with a higher price tag. Still, people living alone may find that smaller sizes of perishable products or bags of prepared produce eliminate waste and fit their needs best, despite the extra cost. You can also save money (and boost nutrition) by passing up the aisles with processed foods, cookies, snack foods, and soda.

Leave a Reply